8ac1edce0f430ed8_6002-w800-h560-b0-p0-modern-living-room
0

انواع درهای حیات خلوت

درهای بزرگ شیشه‌ای خیلی در حیاط‌خلوت مورد استفاده قرار نمی‌گرفتند چراكه برای این‌كه افراد معمولی توان خرید آن را داشته باشند نیاز به تكنیك‌های مدرن تولید بود. اما چیزی كه روزگاری مختص ثروتمندان و طبقات بالای اجتماعی بود اكنون در طرح‌های بسیار متنوع در اختیار همگان است.

این درهای شیشه‌ای در انواع مختلفی چون كشویی، مفصل‌دار، تاشو، و تلسكوپی تولید می‌شوند و به همین دلیل با هر خانه و با هر توان مالی‌ای می‌توانید نوع مناسب آن را پیدا كنید. در این مطلب به چند در حیاط‌خلوت نگاهی می‌اندازیم و نكاتی را در مورد آن‌ها با شما در میان می‌گذاریم.

درهای فرانسوی

درهای فرانسوی كلاسیك كه به داخل باز می‌شوند معمولا عنصر معمارانه زیبا و مجللی هستند كه درون را به بیرون پیوند می‌زنند.

از آن‌جایی كه این درها مفصل‌دار هستند بخشی از فضای داخلی را اشغال می‌كنند. وجود چنین درهایی تاثیر زیادی بر محل قرارگیری مبلمان و چگونگی كاركرد اتاق می‌گذارد.

هم‌چنین، این درها عرض محدودی دارند، به همین دلیل از آن‌ها در فضاهایی كه نیاز به درهای بزرگ دارند نمی‌توان استفاده كرد. این درها معمولا عرضی حدود ۱۸۰ سانتی‌متر به پایین دارند.

درهای فرانسوی كه به بیرون باز می‌شوند یكی ديگر از انواع درهای مفصل‌دار حیاط‌خلوت هستند. اگرچه این درها تاثیری بر روی محل قرارگیری مبلمان داخلی ندارند اما معایبی هم دارند.
اول، توری در قسمت داخلی قرار می‌گیرد. این یعنی این‌كه این درها بیش‌تر مناسب فضاهایی هستند كه نیاز به توری در آن نیست، مانند مناطقی كه حشره در آن‌ها وجود ندارد و یا ایوان روبه‌روی آن‌ها سرپوشیده است.
دوم، این درها به چارچوب‌های محكم نیاز دارند تا در اثر وزش باد خراب نشوند. در حقیقت، اگر این درها دارای چارچوب‌های مستحكم نباشند یك باد قوی می‌تواند به آن‌ها آسیب‌های جدی‌ای برساند.
نكته دیگری كه بايد هنگام انتخاب در مفصل‌دار، چه به داخل و چه به خارج باز شوند، به آن توجه كرد آستانه (نوار نصب شده روی كف زیر در) است. این بخش از چارچوب در درز میان كف و در را پر می‌كند و می‌تواند یك سانت یا بیش‌تر بر روی كف قرار بگیرد و از ورود هوا به داخل خانه جلوگیری كند. اگر برآمدگی آن شما را اذیت می‌كند با معمار خود در مورد چگونگی حذف‌كردن آن مشورت كنید.
این درها قیمت‌های بسیار مختلفی دارند و به مواد به كار رفته در آن‌ها، نوع شیشه، نوع سطح خارجی، چارچوب‌ها، نوع جدار شیشه‌ها بستگی دارد.

درهای كشویی شیشه‌ای

درهای كشویی شیشه‌ای فراگیرترین نوع درهای حیاط‌خلوت هستند. از دو پنل شیشه‌ای قاب‌دار ساخته شده‌اند كه از روی هم عبور می‌كنند. این نوع درها را می‌توان در سبك‌های مدرن، معاصر، و بسیاری دیگر از سبك‌ها به وفور دید. همان‌طور كه گفتیم این نوع درها بسیار مناسب سبك معاصر هستند و به دلیل شكل ساده آن‌ها خیلی در سبك‌های سنتی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

مزیت این درها این است كه دهانه آن‌ها در هر عرض و پهنایی تولید می‌شود. اگرچه عرض استاندارد آن‌ها ۱۵۰ تا ۱۸۰ سانتی‌متر است اما عرض‌های ۲۴۰ سانتی‌متر تا ۳ متر نیز در بازار موجود هستند.

نكته‌ای كه هنگام انتخاب در كشویی شيشه‌ای بسیار مهم است اندازه چارچوب آن است. ابعاد چارچوب‌ها براساس نوع ماده آن بسیار مختلف و متفاوت هستد. مثلا چارچوب‌های فلزی، مانند آلومینیوم، بسیار باریك و چارچوب‌های وینیلی بسیار ضخیم هستند.

قیمت: در شیشه‌ای كشویی در مقایسه با درهای فرانسوی مفصل‌دار بسیار ارزان‌تر هستند. هم‌چنین نصب و ساخت آن‌ها راحت‌تر است زیرا اجزای متحرك كم‌تری دارند.

تنوع در درهای كشویی

نوع دیگری از درهای كشویی شیشه‌ای درهايی هستند كه تولیدكنندگان به آن در كشویی فرانسوی نام داده‌اند. از بسیاز از جهات این نوع در همان مزیت‌ها و امكانات درهای شیشه‌ای كشویی را دارد با این تفاوت كه ظاهر آن‌ها مانند درهای فرانسوی است.

بر عكس درهای كشویی شیشه‌ای معمولی كه دارای دو پنل هستند، درهای كشویی فرانسوی چهار پنل دارند. دو پنل خارجی آن‌ها در جای خود ثابت هستند و دو پنل داخلی حركت می‌كنند. هنگامی كه بسته هستند دو پنل متحرك روی هم چفت می‌شوند و در یك سطح قرار می‌گیرند؛ در این حالت است كه این نوع درها شبیه درهای مفصل‌دار می‌شوند.

مزیت دیگر این درها دهانه آن‌هاست كه حتی از درهای كشویی شیشه‌ای معمولی پهن‌تر و عریض‌تر هستند. عرض این درها ۳، ۳.۶، و ۴.۸ متر است و به همین دلیل می‌توانند جلوه‌ای شبیه یك دیوار شیشه‌ای داشته باشند و در عین حال امكان تهویه طبیعی هوا را به وجود بیاورند.

نكته مهم در مورد این نوع درها، چه درهای كشویی شیشه‌ای  استاندارد و چه نوع فرانسوی آن، سیستم شیارهای آن‌هاست. همانند درهای مفصل‌دار برآمدگی آن‌ها می‌تواند چیزی حدود ۱.۵ تا ۱.۸ متر پهنا داشته باشد. البته به یاد اشته باشید كه با كمك تولیدكنندگان یا معماران می‌توانيد پهنای این شیارها را كاهش دهید چراكه شیارهای بزرگ هنگام رفت‌وآمد مشكل‌ساز می‌شوند.

نوع دیگری از درهای كشویی شیشه‌ای در تلسكوپی است. این نوع در شامل چندین- سه یا بیش‌تر- پنل است كه در امتداد هم باز می‌شوند. بزرگ‌ترین مزیت درهای تلسكوپی داشتن دهانه بسیار عریضی است كه می‌تواند مانع میان فضای درونی و بیرونی خانه را از بین ببرد.
همانند درهای كشویی شیشه‌ای، درهای تلسكوپی هماهنگی خوبی با فضاهای مدرن دارند و خیلی در فضاهای سنتی استفاده از آن‌ها رایج نیست. اصولا پنل‌های شیشه‌ای بزرگ و وسیع دارای ظاهر بسیار مدرنی هستند.
دو ویژگی مخصوص این نوع درها: چون این درها مانند درهای كشویی شیشه‌ای كه دارای دو پنل هستند پنل ثابت روی زمین ندارند، بنابراين شما می‌توانید این درها را اندك و یا به طور كامل باز بگذارید.
به یاد داشته باشد كه شیار درهای تلسكوپی بسیار پهن و عریض است. دری كه چهار پنل دارد چهار شیار موازی جداگانه نیز خواهد داشت و به همین دلیل بخشی از آن‌ها وارد فضای خانه می‌شود. شیار درهای تلسكوپی چیزی حدود ۵.۵ متر عرض خواهند داشت. اگر با این مسئله مشكل دارید از انواع دیگر درها كه در ادامه مطلب به آن‌ها می پردازيم استفاده كنید.

یك در كشویی/ بالارو دارای یك شیار مشخص است كه هر پنل تا وقتی در آن حركت می‌كند كه به انتهای آن برسد، در این‌جا شیارهای چندگانه وارد عمل می‌شوند. این شیارها مخفی هستند و پنل‌ها به درون دیوار كناری تا شده و ناپدید می‌شوند. این نوع درها دارای عریض‌ترین دهانه ممكن هستند.
بسته به نوع مواد كارشده، اندازه، پیكربندی، و غیره این نوع درها قیمت‌های متفاوتی دارند. اگرچه این نوع درها از درهای كشویی شیشه‌ای استاندارد (دارای دو پنل) بسیار گران‌تر هستند، اما قابلیت تبدیل‌شدن به یك دیوار شیشه‌ای این قیمت بالا را توجیه می‌كند.

درهای تاشو شیشه‌ای

درهای تاشو شیشه‌ای دهانه بسیار بزرگ و وسیعی دارند كه مرز بین فضای خارجی و فضای داخلی را از بین می‌برند و آن‌ها را یكی می‌كنند. مزیت درهای تاشو، همانند درهای تلسكوپی، دهانه بسیار وسیع و باز آن‌هاست كه باعث می‌شود تمای فضای بین دو دیوار به روی فضای بیرونی گشوده شود.
درهای تاشو شیشه‌ای را به‌گونه‌ای می‌توان طراحی كرد كه یكی از پنل‌های آن مانند درهای استاندارد مفصل‌دار شود. این كار باعث می‌شود كه هنگام ورود و خروج نیازی به بازكردن كل در نباشد.
قیمت: درهای تاشو شیشه‌ای، به‌ویژه نوع باكیفیت آن، بسیار گران‌قیمت است.

درهای پاشنه‌گرد

درهای پاشنه‌گرد مانند درهای مفصل‌دار به داخل، به خارج، و یا هردو باز می‌شوند. اما برعكس درهای مفصل‌دار، درهای پاشنه‌گرد بر روی پاشنه خود می‌چرخند. این مسئله باعث می‌شود تا وزن در از روی لبه‌های آن برداشته شده و به سمت مركز آن نزدیك شود. این یعنی این‌كه می‌توان با یك در تك‌پنلی به یك دهانه بسیار وسیع دست یافت.
درهای پاشنه‌گرد به‌دلیل نوع طراحی و ساخت آن‌ها مناسب فضاهایی كه نیاز به توری دارند نیستند (مگر این‌كه فضای كناری آن‌ها یك ایوان سرپوشیده باشد).
مانند دیگر درهای بزرگ شیشه‌ای مثل درهای تاشو و درهای كشویی/بالابر، در پاشنه‌گرد از درهای فرانسوی استاندارد یا درهای كشويی شیشه‌ای گران‌تر است. اما به یاد داشته باشید كه این درها ارزش زیادی به خانه شما اضافه می‌كنند.
آیا درهای جدیدی به حیاط‌خلوت خود اضافه كرده‌اید؟ ما خیلی دوست داریم ببینیم كه گذر از فضای بیرون به درون در طراحی شما چگونه اتفاق افتاده است. لطفا یك عكس از در حياط‌خلوت خانه خود در بخش بحث و گفتگو چیدانه با مادر میان بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های ویژه | بک لینک شما در اینجا
  • هاست دانلود ایران
  • خرید هاست
  • هاست دانلود
  • هاست ایران
  • کوتاه کننده لینک