chidaneh-758-2791ba5b02571b584157-w800-h535-b0-p0-traditional-landscape-2
0

هنر باغبانی بر روی داربست

باغ‌ها و باغچه‌های خانه‌های شهری كوچك‌تر شده‌اند اما استفاده از داربست (espalier) هم‌چنان ادامه دارد. داربست‌زدن پرورش درختان، درختچه‌ها، و درخت‌های مو بر روی يك چارچوب (داربست) است تا آن‌ها بر روی يك سطح مسطح رشد كنند. اين شيوه يك روش سنتی باغ‌بانی است. اين واژه يك واژه فرانسوی است كه ريشه آن از واژه ايتاليايی «spalliera» می آيد كه به معنی «قراردادن چيزی بر روی شانه‌ها» است. اين تكنيك از روم باستان می آيد و در اروپای قرون وسطی از اين تكنيك به‌عنوان يك هنر استفاده می شد كه با آن درختان ميوه را بر روی ديوارهای صومعه پرورش می دادند. امروزه باغ‌بان‌ها اين تكنيك را دوباره كشف كردند و آن را زيبا و مفيد يافته‌اند.
خواه از الگوهای سنتی استفاده كنيد يا درختان را با فرم‌های غيررسمی و پرپيچ‌وتاب پرورش دهيد، داربست‌ها مجسمه‌های زنده‌ای هستند. انتخاب شكل داربست برای باغ يا باغچه خانه خود زیبایی طراحی آن را تقويت می كند. در اين مطلب شش ايده در استفاده از داربست را به شما معرفی می كنيم.

۱. داربست‌های بی قاعده.

بسياری از گونه‌های گياهی مناسب الگوهای نامنظم و شكل‌های آزادانه هستند كه در بسياری از سبك‌ها و شيوه‌های طراحی باغ، شامل سبك‌های مدرن، آسيايی، و كلبه‌ای، كاربرد دارند. ارتفاع داربست‌های بی قاعده را هم سطح چشم انسان قرار دهيد، مانند اين گل‌های كاغذی كه زيبايی خاصی به ديوار باغ عكس بالا داده‌اند.

يك داربست بی قاعده در يك زمينه گل‌كاری شده گيرايی و جذابيت فوق‌العاده‌ای دارد.

اين گل‌ها كه به صورت تصادفی و زيگزاگ روئيده‌اند الگوی ديوار سنگی پشت را تقويت كرده و شكل داده‌اند.

طراحی های بی قاعده معمولا برعكس داربست‌های منظم نيازمند چارچوب‌های پشتيبان نيستند، اگرچه بهتر است كه وقتی گل‌ها و گياهان رشد می كنند از چارچوب‌های قدرتمندتری استفاده كنيم.

۲. داربست‌های منظم(باقاعده).

قيچی های باغ‌بانی خود را بيرون بياوريد. برای كسانی كه عاشق قيچی كردن هستند، داربست‌های با قاعده انتخاب‌های فوق‌العاده زيبايی هستند. الگوهای سنتی مانند تك‌شاخه، Uشكل، الگوهای رديفی (لايه‌ای)، الگوهای فنسی، و الگوهای برگِ نخلی.

در عكس بالا داربست‌ها گياهان را به شكل U دوتايی درآورده‌اند و از فضای محدود استفاده كرده و چشم‌ها را به سمت بالا حركت می دهند. طراحی افقی مانند نمونه بالا می تواند در حياط‌های كوچك خانه‌های شهری فضايی متمايز خلق كند.

يك فنس بلژيكی (يا الگوی مشبك) جلوه‌ای شيك و به‌روز به يك اين ديوار خالی داده است. اگر درختان به صورت تك‌شاخه طراحی شوند، اين نوع داربست كمی پيچيده می شود، اما درختچه‌ها بسيار با اين نوع داربست هماهنگی دارند.

۳. پرده‌های خصوصی.

اين داربست‌ها به‌گونه‌ای طراحی می شوند كه در سراسر آن‌ها يك پوشش گياهی ايجاد می شود كه شبيه يك پرده در مقابل ساختمان است. اين نوع يكی از ساده‌ترين شيوه‌های ايجاد يك داربست با قاعده است.

۴. فنس‌های زنده.

چه چيزی می تواند دوست‌داشتنی تر از يك داربست پر از درخت ميوه در يك باغ باشد؟ درختان سيب فنس‌ها را در اين عكس زنده كرده‌اند. درختان گلابی نيز در داربست‌ها پرورش يافته‌اند (اگرچه پرورش سيب ساده‌تر است). در آب‌وهوای گرم مركبات، انجير، و زيتون را می توان در داربست‌های رسمی پرورش داد.

۵. فضاهای باريك.

درختان كامليا اين مسير ورودی را زيبا كرده‌اند. با كنارهم قرار دادن داربست‌های مختلف به تعداد فرد می توان در طول مسير ورودی جذابيت و ريتم ايجاد كرد. اگرچه درخت برگ‌ريز پاييزی و افرای ژاپنی نيز می توانند داربستی جذاب به وجود آورند.

آيا در كنار پنجره يك ديوار خالی داريد؟ از روشی كه در عكس بالا استفاده شده است پيروی كنيد. نارون‌های كوهی بر روی شبكه‌های فلزی متصل به هم نمايی پويا را در مقابل پنجره به وجود آورده‌اند.

۶. پرده‌های چشم‌گير.

كاشتن گياهان مختلف با ارتفاع‌های متنوع زيبايی خاصی به باغ می دهد و يك داربست می تواند يك پس‌زمينه در يك فضای كوچك ايجاد كند. علاوه‌بر اين ماگنوليای جنوبی، گياهان ديگر مانند پيراكانتا، لوكوات، و سرخ‌دار يك داربست فوق‌العاده زيبا خلق كرده‌اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های ویژه | بک لینک شما در اینجا
  • هاست دانلود ایران
  • خرید هاست
  • هاست دانلود
  • هاست ایران
  • کوتاه کننده لینک