2841432408f90bfe_1000-w800-h527-b0-p0-landscape
0

راه پله های معلق اما مستحکم

راه پله: در اين مطلب به راه‌پله‌هايی می پردازيم كه بيش‌تر بر روی فضا معلق هستند و يك سر آن‌ها به ديوار كنار خود متصل است. در اين نوع راه‌پله‌ها هر پله عنصری مستقل است.

 

راه‌پله‌هايی كه در اين مطلب به شما معرفی می شوند اكثرا چوبی هستند و به يك ديوار محكم مهار شده و از مقطع آن بيرون زده‌اند. اين پله‌ها توسط نرده‌های و چارچوب‌های ديوار كناری و نيز مفصل‌بندی خود پله‌ها پشتيبانی می شوند.

اولين نمونه يك راه‌پله چوبی است كه به‌خوبی با يك ديوار منفذدار كناری كه  از قطعات افقی ساخته شده تركيب شده است. پله‌ها هر كدام در بين شيارهای افقی ديوار نصب شده‌اند.

اگر از زاویه دیگر به این پله نگاه کنیم، متوجه می شويم كه چگونه پله‌های چوبی از ديوار بيرون آمده‌اند، به‌ويژه اين‌كه نرده‌های سفيد كاملا مستقل از پله‌ها هستند. اگرچه پله‌ها به نظر چوب‌های محكمی می رسند، اما آن‌ها توخالی هستند و دارای يك ساختار استيل هستند كه باعث شده اين پله‌ها به صورت افقی قرار بگيرند. اين تكنيك در تمام راه‌پله‌های چوبی موجود در اين مطلب به كار رفته است و در اكثر آن‌ها اين نوع ساختار پنهان شده است.

در اين عكس جنس چوب پله‌ها از با جنس ديوار كناری يكسان است و بدون هيچ اتصال مشخصی از آن بيرون زده است. ساختار پشتيبان اين پله‌ها در درون آن‌ها و در پشت ديوار قرار گرفته است. اين راه‌پله فاقدنرده محافظ است.

اين پله‌های چوبی نسبت به نمونه قبلی باريك‌تر هستند اما اگر به آن‌ها دقيق‌تر نگاه كنيم متوجه صفحه‌های استيل زير آن‌ها خواهيم شد كه به ديوار بتنی وصل شده‌اند. با اين حال تاثير اين پله‌ها نيز مانند نمونه‌های قبلی است و آن معلق‌بودن آن‌ها در هواست.

در اين‌جا اتصال به ديوار آشكارتر است، زيرا تخته بغل‌بند كه پله‌ها را نگه داشته است در معرض ديد است، اگرچه به رنگ سفيد است تا با ديوار كنار خود هماهنگ باشد.

نگاهی دوباره مشخص می کند که چگونه ديوار شيشه‌ای، چند سانتی متر بالاتر از پله‌ها، نقش نرده‌ها را بازی می كند. در اين حالت فقط يك نرده باريك در طرف ديگر راه‌پله نياز است.

جنس اين راه‌پله آويز كه از ديوار بيرون زده است از چوب است. نرده‌ شيشه‌ای تاثير معلق‌بودن اين راه‌پله را تقويت كرده است.

دليلی ندارد كه همه راه‌پله‌های آويز تماشايی و خاص باشند و پله‌ها به طور كامل از ديوار بيرون زده باشند. نمونه‌ای كه در عكس بالا می بينيد راه‌پله‌ای است كه پله‌های آن مساحتی بيش‌تر از سطح مقطع خود دارند و از دو طرف بيرون زده‌اند. تصميم به ساخت چنين راه‌پله‌ای شايد به سطح خشن و سنگی ديوارها يا نياز به فضای زير راه‌پله مرتبط باشد.

نمای رو به روی این راه پله نشان می دهد كه قسمت بيرون‌زده حدود يك‌سوم عرض پله‌هاست. ارتباط بين قسمت زيرين پله‌ها و قسمت‌های بيرون‌زده به‌خوبی اجرا شده است. چنين پله‌هايی اين امكان را فراهم می آورند تا بتوان از سطح زيرين آن‌ها به‌عنوان دراور يا كشو استفاده كرد.

نمونه ديگری از راه‌پله‌هايی شبيه نمونه قبلی را در اين عكس می بينيد، اما در اين‌جا قسمت زيرين پله‌ها با ديوار هماهنگ هستند. چوب‌های ضخيم كف پله‌ها بدون نياز به ساختار اضافی حس معلق‌بودن پله‌ها را تقويت كرده است.

اما مواد و مصالح ديگر چطور؟ پله‌های نمونه بالا از شيشه مات ساخته شده و بر روی يك قاب استيل ضد‌زنگ قرار گرفته‌اند. مقطع T كه به ديوار آجری متصل شده است پله‌ها را مستحكم نگه می دارد.

اين راه‌پله كه شبيه نمونه قبلی است سادگی پله‌های T شكل را نشان می دهد. در اين نمونه ساختار پله تا ديوار امتداد می يابد.

اگر از زیر به این راه پله نگاه کنیم متوجه می شويم كه چگونه اين پله‌ها نور خورشيد را از خود عبور داده و باعث ايجاد نور طبيعی در فضا می شوند، مسئله‌ای كه در طراحی شهری بسيار حائز اهميت است. اگر اين پله‌ها چوبی بودند نور خورشيد به‌شدت كاهش می يافت و نمی توانست تاثير خاصی بر فضا بگذارد.

صفحه‌های استيل را می توان در راه‌پله‌های آويز به كار برد. در اين عكس می بينيد كه صفحه‌های استيل خم‌شده و از مقطع خم‌شده به ديوار متصل شده‌اند. اين شيوه بسيار ساده و درعين حال زيبا است و برای اجرای آن نياز به تعدادی استيل برای تقويت پله‌ها وجود دارد.

نمونه آخر به شما نشان می دهد كه می توان از راه‌پله‌های آويز در فضاهای بيرونی خانه نيز استفاده كرد. اين پله‌های بتنی از ديوار بتنی بيرون آمده‌اند و بر روی يك كف‌پوش چوبی معلق شده‌اند. در اين عكس ساختار راه‌پله در سايه پنهان شده است، ساختاری كه تاثير زيادی بر ايستايی اين راه‌پله گذاشته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های ویژه | بک لینک شما در اینجا
  • هاست دانلود ایران
  • خرید هاست
  • هاست دانلود
  • هاست ایران
  • کوتاه کننده لینک