%d8%af%da%a9%d9%88%d8%b1%d8%a7%d8%b3%db%8c%d9%88%d9%86-%d8%af%d8%a7%d8%ae%d9%84%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%da%86%d9%88%d8%a8-%d8%8c-%d8%af%da%a9%d9%88%d8%b1-%da%86%d9%88%d8%a8%db%8c-%d8%8c-%d8%af%db%8c%d8%b2
0

راز های معماری:محورها و نقاط چرخش درمعماری ایرانی

اطلاعات معماری: یک محورچرخش، یک خط فیزیکی یا بصری است که به تعریف محل قرارگیری و جهت یک ساختار کمک می کند. اشیای متقارن دارای یک محور مرکزی هستند و چندین محور موقعیت اشیا را در سطوح دو و سه بعدی تعریف می کنند. یک محور حتما نباید در مرکز قرار بگیرد، اما می تواند نقطه چرخشی برای همه عناصر پیرامون آن باشد. در این مطلب می خواهیم به شما بگوییم که شناخت محور ها و نقاط چرخش یکی از ابزار های مهم معماری با ما همرا باشید تا کاربرد محور ها را تسط معماران ببینیم.

ویلای مشا، در منطقه مشا دماوند که معماری خیره کننده آن برنده جایزه معماران آمریکا شده است. می تواند به خوبی کابرد محورها و نقاط چرخش را توسط معمارانش از گروه معماری موج نو نشان دهد. محور در ویلای مشاء یک خط مستقیم است و هر طبقه در جهتی متفاوت به دور آن چرخیده است.
مطلب پیشنهادی: در کدام منطقه ییلاقی اطراف تهران، ویلا بخرید؟

عکس نمونه کارهای علیرضا تغابنی
تصویر علیرضا تغابنی
علیرضا تغابنی

 

خانه چرخان شریفی ها، طراحی معمار برجسته علیرضا تغابنی، یکی دیگر از معجزات محورها و نقاط چرخش در ساختمان را به وضوح به ما نشان می دهد. در این خانه، معمار با استفاده هوشمندانه از ابزار محور ها و چرخش طبقات سعی در کنترل نور در تابستان و زمستان و تغییر جهت ساختمان با توجه به تغییرات آب و هوایی داشته است.نحوه ساخت سیستم چرخش این پروژه در حقیقت تکنیک پیچیده‌ای ندارد. این تکنولوژی هم اکنون در سن‌های گردان تئاترها، نمایشگاه‌های اتوموبیل، صنعت ذوب‌آهن و کشتیرانی ایران سازندگان متعددی دارد.

نمای ساختمان

یک محور می تواند خط مستقیم مفهومی باشد، جایی که چرخش اشیا یا ساختارها در آن اتفاق می افتد.

نمای ساختمان

در این ساختمان یک محور مرکزی وجود دارد که سه سطح دور آن می چرخند.

میز تلویزیون

این تلویزیون گردان یک محور مرکزی واقعی دارد، یک قطب که به آن این امکان را می دهد که در اطراف خود بچرخد. قسمت‌های کناری تلویزیون در هر طرف محور متقارن هستند.

درب

محور این درِ گردان از مرکز دور است. محور یک در مفصلی معمولی در لبه‌های انتهایی آن قرار دارد یعنی جایی که در به چارچوب می رسد.

سبک مدیترانه ای

این فواره بر روی یک محور نامرئی قرار گرفته است که از طریق قوس‌های موجود در فواره در مرکز قرار می گیرد و به سمت فضای چمن ادامه می یابد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های ویژه | بک لینک شما در اینجا
  • هاست دانلود ایران
  • خرید هاست
  • هاست دانلود
  • هاست ایران
  • کوتاه کننده لینک