e601c1870033d1aa_3298-w422-h628-b1-p0-_0
0

نرم افزار هایی که به کمک معماران می آیند

اهالی فن: دفاتر معماری مدرن تفاوت زیادی با دفاتر معماری ۲۰ تا ۳۰ سال پیش دارند. گذشت آن زمانی كه معماران ساعات زیادی را جلوی میز نقشه‌كشی می‌گذراندند و با مداد روی كاغذ طرح می‌زدند. اگرچه همه ما عاشق دفترهای اسكیس و طراحی‌ها خود هستیم، اما امروز در  دفاتر معماری  استاندارد  از كامپیوترها و نرم‌افزارهای كامپیوتری استفاده می کنند.

برنامه اتوكد متعلق به دهه ۱۹۸۰ است؛ برنامه‌ای كه باعث شد تا نقشه‌كشی راحت‌تر و باكیفیت‌تر انجام شود. این برنامه كامپیوتری به معماران این امكان را می‌دهد كه به صورت دیجیتالی طراحی و نقشه‌كشی كنند، پلان‌ها را به وجود بیاورند، و خصوصیات طرح را نسبت به كاغذ سریع‌تر كنار هم بچینند و در نتیجه در زمان كم‌تری خواسته‌های مشتری رابرآورده كنند.
با این حال، باید یادمان باشد كه نقشه‌كشی چه با دست و چه با اتوكد یك كار هنری است. آموختن نحوه صحیح و دقیق طراحی پلان‌ها سال‌های زیادی زمان می‌برد و كامپیوتر را نمی‌توان به‌عنوان جای‌گزینی برای عمل طراحی در نظر گرفت. آیا معمار شما حتما باید از اتوكد استفاده كند؟ در بیش‌تر موارد بله. اما اتوكد جانشینی برای مهارت و تجربه‌ای كه یك معمار در طول سالیان دراز كسب می‌كند نیست.

اتوكد نرم‌افزاری است برای طراحی و نقشه‌كشی دیجیتالی. شايد بخواهید بفهمید كه اگر اتاق شما ۹۰ سانتی‌متر عریض‌تر شود چه شكلی خواهد شد، همه اين كارها در اتوكد در چند ثانیه امكان‌پذیر است. گذشت زمانی كه پلان‌های كف خط‌‌به‌خط طراحی می‌شدند، اكنون ما در اتوكد ابزارهايی در اختیار داریم كه با آن‌ها می‌توانیم هم‌زمان تمام مقاطع دیوار را تصحیح كنیم و یا ارتفاع و عرض پنجره‌ها را در كل ساختمان تغییر دهیم.
اتوكد چگونه به شما كمك می‌كند؟

اگرچه نرم‌افزار كَد مزایا و امكانات زیادی برای معماران دارد، اما سوال این‌جاست كه این نرم‌افزار به شما به‌عنوان مالك خانه چه سودی می‌رساند؟ معمار شما از چه برنامه‌ها و نرم‌افزارهایی باید استفاده كند؟ این نرم‌افزارها چگونه بر نتیجه نهایی تاثیر می‌گذارند؟

دو نرم‌افزاری كه در صنعت از آن‌ها بسیار زیاد استفاده می‌شود اتوكد و وِكتورووركز (Vectorworks) هستند. یادگیری هر دو دشوار است، اما در دستان یك متخصص باتجربه می‌توانند به معماران در ارائه بهتر طرح‌ها و امكانات، و كاهش زمان طراحی كمك كنند.

وكتورووركز در مدیریت هر فاز طراحی و فرایند تولید كمك شایانی می‌كند، این كمك مراحل اولیه طراحی و خلق اسكیس‌ها تا ایجاد اسناد پیچیده ساخت‌وساز را شامل می‌شود.

من در شركتی كار می‌كردم كه طراح پلان را آماده می‌كرد، سپس آن را به نقشه‌كش می‌داد تا آن را وارد كامپیوتر كند. نقشه‌كش طرح كامپیوتری را پرینت می‌گرفت و به طراح می‌داد تا اشكالات آن را برطرف كند. این فرايند چندين‌بار ادامه می‌یافت تا در نهایت طراح از نتیجه نهایی راضی می‌شد و آن را به یك هنرمند برای ارائه‌كردن تحویل می‌داد. این كار بسیار زمان‌بر بود و به چند كارمند و چندين برنامه‌ نرم‌افزاری مختلف نیاز داشت.
برنامه اتوكد این فرایند را ساده و كنترل بر روی فرایند طراحی و تولید را آسان كرده است. این یعنی طراحی بهتر و دقیق‌تر پروژه شما، كاهش زمان و هزینه‌ها.

 ارائه راحت‌تر ایده‌های مختلف

من اخیرا با مالكی كه مشغول بازسازی خانه خود بود صحبت می‌كردم. او می‌گفت كه خیلی دوست دارد از چند طراح استفاده كند تا بتواند گزینه‌های بیش‌تری در دسترس داشته باشد- ایده‌ای كه او از یك برنامه تلویزیونی گرفته بود. اما حقیقت این است كه حتما برای داشتن چند طرح نیاز به استخدام مثلا سه طراح نیست. این مسئله به‌راحتی از طریق برنامه اتوكد قابل حل است و معمار می‌تواند با آن چندین طرح را به مشتری ارائه كند.
این عكس هشت پلان مختلف كف را در یك پروژه نشان می‌دهد. البته هشت پلان تعداد زیادی است اما در این طرح ممكن شده است. اكثر معماران سه طرح نهایی مختلف را به مالكان نشان می‌دهند و منتظر بازخوردهای آن می‌مانند تا تصمیم نهایی اتخاذ شود.

طراحی فرایندی است كه به كشف ایده‌های مختلف، ایجاد تغییرات، انطباق با دستورالعمل‌های شهری، آیین‌نامه‌ها، و محیط پیرامونی نیاز دارد. این مسائل در هر پروژه‌ای وجود دارند و باید در طول مسیر طراحی به‌دقت مورد توجه قرار گیرند.
فقط به یاد داشته باشید كه هنگام انتخاب یك معمار، نرم‌افزارهای مورد استفاده اهمیت كم‌تری نسبت به توانایی او در گوش‌كردن، انتقال، و درك نيازهای شما، ایجاد اعتماد، و راهنمایی شما در فرایند طراحی و ساخت دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های ویژه | بک لینک شما در اینجا
  • هاست دانلود ایران
  • خرید هاست
  • هاست دانلود
  • هاست ایران
  • کوتاه کننده لینک